Jak się przygotować na przygodę w kajaku

Pamiętaj o zabraniu

Woda pitna

Podstawowa apteczka

Telefon w wodoodpornym etui

Nakrycie głowy

Lista rzeczy, które warto zabrać do kajaka.

 

 1. Napoje i prowiant, w czasie spływu dopisuje apetyt.
 2. Minimum 1,5 litra wody na osobę.
 3. Obuwie do wejścia do wody – np. trampki lub buty piankowe (żeby się nie zranić wchodząc do wody), klapki nie są dobrym rozwiązaniem.
 4. Futerał wodoszczelny lub worek wodoszczelny lub beczka wodoszczelna – by uchronić od zamoczenia: telefon, dokumenty, kluczyki do samochodu (można też użyć mocnego worka na śmieci, lub wypożyczyć worek od nas).
 5. Czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne.
 6. Kurtka przeciwdeszczowa na ewentualność niepogody.
 7. Suche ubrania na przebranie (dotyczy szczególnie dzieci).
 8. Filtry przeciwsłoneczne w kremie, sprayu itp.
 9. Środek na komary i inne insekty.
 10. Podstawowa apteczka.
 11. Worek na śmieci.


Koniecznie

 

 1. Planując spływ dostosuj trasę do umiejętności i możliwości wszystkich uczestników (możesz wybrać jedną z proponowanych tras, lub ustalić z nami warunki dostarczenia i odbioru sprzętu na innym odcinku/rzece).
 2. Przed rozpoczęciem spływu sprawdź prognozę pogody i dostosuj swój ubiór i wyposażenie do warunków atmosferycznych.
 3. Latem przy ciepłej temperaturze najlepiej założyć kostium kąpielowy lub kąpielówki, na to krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub cienką i przewiewną tunikę lub koszulę z długim rękawem.
 4. Przeczytaj regulamin na naszej stronie, gdzie opisane są między innymi zasady odwołania rezerwacji.
 5. Pamiętaj o dobrym humorze – taki spływ umożliwia spędzenie czasu z bliskimi, który będziecie wtedy miło wspominać, nawet jeśli na trasie pojawią się trudności.
 6. Podstawowe zasady podczas spływu
 7. Do wsiadania kajak musi być zwodowany, najlepiej równolegle do brzegu, dziobem pod prąd.
 8. Wsiadając do kajaka obniż swój środek ciężkości, pogłębiając przysiad. Jedną nogę postaw w kokpicie na osi kajaka, druga pozostaje w wodzie przy burcie. Trzymaj się obręczy kokpitu, co zapewni oparcie i jednocześnie stabilizuje kajak i dostaw drugą nogę pośrodku osi kajaka.
 9. Do brzegu dobijaj zawsze pod prąd.
 10. Będąc na wodzie staraj się nie wypuszczać wiosła z rąk. Bacznie obserwuj stan rzeki – wiry, zwałki, kamienie, itp. i informuj o nich osobę siedzącą z tyłu, jeśli nie płyniesz sam. Osoba z przodu czyta wodę, osoba z tyu steruje kajakiem.
 11. Musisz się liczyć z możliwością wywrócenia kajaka.
 12. Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu, nie odwracając go.
 13. Kamizelka asekuracyjna zwiększa bezpieczeństwo każdej osoby w przypadku wywrotki kajaka, szoku termicznego wywołanego wpadnięciem do wody itp.W przypadku dzieci i osób nieumiejących pływać nałożenie kamizelki asekuracyjnej jest obowiązkowe.Pozostawiaj miejsce biwakowania i rzekę w co najmniej takim stanie jak zastałeś.
 14. Rzeka jest domem dzikich zwierząt, w tym wodnego ptactwa, które w sezonie lęgowym wychowuje tu młode. Prosimy uszanuj to i nie strasz niepotrzebnie mieszkańców rzeki pamiętając, że to my jesteśmy tutaj gośćmi.
 15. Prosimy też zabierz wszystkie wyprodukowane śmieci ze sobą. Możesz je u nas zostawić po zakończeniu spływu.
Czytaj o nas
Rzeka kamienna